پـشـتـیـبانی تلفنی

09150057349

چرا باید کتاب ملت عشق را بخوانیم؟

ملت عشق اپ

احتمالا شما هم در مواجه با یکی از پرفروش‌ترین کتاب‌های سال این سوال را از خود پرسیده‌اید که چرا باید کتاب ملت عشق را بخوانیم؟ ملت عشق پرفروش‌ترین کتاب تاریخ ترکیه شناخته شده و در ایران هم توانسته جایگاه خود را بین طرفداران کتاب باز کند و بارها تجدید چاپ گردد. شاید قبل از انتشار کتاب ملت عشق در ایران، کمتر کسی نام الیف شافاک نویسنده ترک تبار این کتاب را شنیده بود.

موضوع کتاب ملت عشق

رمان ملت عشق روایتی عارفانه از زندگی را بیان می‌کند. این کتاب به زیبایی هرچه تمام‌تر درک عشق را ورای زمان و مکان و فارغ از هر سنی به مخاطب خود می‌شناساند.

کتاب ملت عشق دو قصه موازی دارد. یکی از قصه‌ها مروری بر زندگی شمس تبریزی است. جذابیت داستان زندگی شمس در این کتاب از آن جهت بوده که زندگی وی از نگاه افراد مختلف روایت می‌گردد. هرکدام از شخصیت‌های داستان براساس تجربیات و مشاهدات خود شمس تبریزی را توصیف کرده و بر طبق درک خود ویژگی‌هایی از او بیان می‌کنند.

قصه دیگر از اللا روبنشتاین است. زنی که در آستانه‌ی چهل سالگی قرار گرفته و در بوستون آمریکا زندگی می‌کند. اللا که درگیر روزمرگی و نوعی رخوت است، به تازگی ویراستاری کتابی به نام چهل قانون عشق را پذیرفته و این کتاب که روایتگر ماجرای دیدار شمس تبریزی و مولاناست، زندگی وی را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

آشنایی اللا با نویسنده کتابی که ویراستاری آن را بر عهده گرفته، نقطه عطف زندگی او و شروع ماجرایی است که روابط و احساسات او دستخوش تغییر می‌شود. عزیز زاهارا همان شخصی‌ست که اللا را تحت تاثیر قرار داده و از او که تا آن زمان فردی محتاط بود، شخصیتی جسور می‌سازد. زیرا عزیز که مانند شمس اغلب در سفر بوده زندگی در لحظه را به وی می‌آموزد.

این دو قصه با رفت و برگشتی ماهرانه و جذاب توسط نویسنده کتاب، الیف شافاک به یکدیگر متصل شده است. داستان این کتاب زیر و رو شدن زندگی توسط عشق را بیان می‌کند. تغییری که عشق در زندگی انسان‌ها ایجاد کرده قابل قیاس با اتفاقات دیگر نیست.

چرا باید کتاب ملت عشق را بخوانیم

چرا باید کتاب ملت عشق را بخوانیم: تاثیر شمس بر مولانا

این کتاب سفر شمس به قونیه و دیدارش با مولانا را روایت کرده و اینکه تحول مولانا توسط شمس سبب نفرت خانواده و مریدان مولانا از شمس می‌گردد را بیان می‌کند. زیبایی روایت داستان شمس تبریزی در این رمان موجب شده تا خوانندگان شیفته این کتاب شوند. البته تمامی جریانات این کتاب براساس مستندات تاریخی نیست بلکه به صورت داستانی و در قالب رمان نوشته شده است.

از دیگر نکات جذاب کتاب ملت عشق، چهل قاعده شمس تبریزی می‌باشد که با وصفی زیبا و خواندنی در این کتاب بیان شده است. خوشبختانه کتاب ملت عشق موفق شده نظر بسیاری از افراد را به خود جلب کند و آن‌ها به عرفان و صوفی‌گری مشتاق نماید. پیوند عصر مدرن به گذشته از دیگر نکات جذابی است که می‌تواند هر شخصی را راغب به مطالعه این کتاب نماید.

نویسنده به زیبایی با روایت جستجو در روح برای شناخت اصل انسان، مسیر طریقت تصوف را پیشنهاد می‌دهد. استفاده از دو داستان موازی ولی در دو زمان متفاوت سبب شروع بی‌نظیری برای داستان این کتاب شده و همین امر باعث عدم ایجاد یکنواختی برای مخاطب در طول داستان می‌شود و همچنین از دلایل دیگر پاسخ به پرسش چرا باید کتاب ملت عشق را بخوانیم می‌باشد.

الیف شافاک

الیف شافاک از نویسندگان ترک‌تباری است که در ایران بیشتر بدلیل کتاب ملت عشق شناخته شده است. وی تا به امروز موفق به نوشتن 15 جلد کتاب شده است. الیف شافاک در ترکیه به تحصیل در رشته مطالعات زنان پرداخته و در این کشور به عنوان چهره‌‌ای که مدافع حقوق زنان است شناخته می‌شود.

وی در سال 2006 به علت نوشتن رمان حرام‌زاده استانبول به دادگاه فراخوانده شد. او در این کتاب به ماجرای نسل‌کشی ارامنه اشاره کرده است. کتاب سه دختر حوا از دیگر کتاب‌های معروف الیف شافاک می‌باشد که به زبان فارسی نیز ترجمه شده است.

سخن پایانی

هر فردی با خواندن کتاب ملت عشق از نحوه روایت قصه‌های جذاب آن لذت برده و نمی‌تواند پیش از پایان کتاب لحظه‌ای آن را رها کند. این کتاب حرف‌های زیادی برای گفتن دارد که شاید در کمتر کتابی به آن اشاره شده باشد. علاوه بر آن عاشقانه و عارفانه بودن داستان این کتاب سبب شده تا در بیشتر مخاطبان میل به دوباره خواندن آن بوجود بیاید. برای دانلود کتاب ملت عشق می‌توانید به لینک مربوطه مراجعه کرده و از خواندن آن لذت ببرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
برای دیدن محصولاتی که دنبال آن هستید تایپ کنید.
جستجو کردن