پـشـتـیـبانی تلفنی

09150057349

انواع ژانر کتاب

هیچ چیز به اندازه کلمه “کتاب” گسترده و عمیق نیست. کتاب ها انواع مختلفی دارند و ژانرهای زیادی دارند. شما ممکن است یک ژانر مورد علاقه داشته باشید یا تعداد کمی داشته باشید، اما آیا مطمئن هستید که همه انواع ژانرهای کتاب را می شناسید؟ در این مطلب قصد داریم شما را با دو نوع اصلی کتاب و انواع ژانر کتاب همراه با آنها آشنا کنیم.

کتاب ها به طور کلی به دو دسته داستانی و غیرداستانی طبقه بندی می‌شوند. کتاب داستانی کتابی است که محتوای آن برگرفته از تخیل باشد. موضوع آن می تواند الهام گرفته شود یا می تواند بخشی از زندگی واقعی را به عاریت بگیرد. کتاب‌های داستانی تحت عنوان «رمان» قرار می‌گیرند و در ژانرهای زیادی وجود دارند. غیرداستانی مخالف داستان سرایی بوده و بر اساس گزارش های واقعی تاریخ، رویدادهای واقعی و حقایق است.

انواع ژانر کتاب

اکشن و ماجراجویی

این‌ها کتاب هایی هستند که شما را روی لبه صندلی خود نگه می دارند. شخصیت‌های اصلی این نوع کتاب‌ها در موقعیت‌هایی با ریسک بالایی قرار می‌گیرند و اغلب در موقعیت‌های خطرناکی قرار می‌گیرند. در چنین کتاب هایی همیشه ریسک پذیری، اقدام و خطر فیزیکی وجود خواهد داشت. کتاب‌های اکشن و ماجراجویی اغلب با ژانرهای دیگری مانند علمی تخیلی، فانتزی، معمایی و غیره نیز مرتبط هستند. هری پاتر، جزیره گنج، کنت مونت کریستو، از جمله کتاب‌های خواندنی این سبک هستند.

کتاب‌های علمی تخیلی به بررسی آنچه می‌تواند در دنیای آینده رخ دهد که فناوری یا موجودات ماورایی بخشی از زندگی هستند، می‌پردازد. چندین زیر ژانر در اینجا وجود دارد که کتاب های علمی تخیلی را با عاشقانه، فانتزی یا ترسناک ترکیب می‌کنند. ایده اصلی علمی تخیلی به عنوان یک ژانر، آینده و فناوری آن است.

 ژانر افسانه تاریخی و ژانر دیستوپیایی

رمان‌های داستانی تاریخی در یک دوره زمانی خاص در گذشته اتفاق می‌افتند. بیشتر اوقات، دوره زمانی تاثیر زیادی بر زندگی شخصیت اصلی و طرح داستان دارد. محیط در کتاب تنیده شده و به یک نقطه کانونی مهم تبدیل می شود.

 دیستوپیایی از انواع ژانر کتاب نوعی زیر ژانر از نویسندگی علمی تخیلی محسوب می‌شود، اما آنقدر محبوب شده است که شایسته دسته بندی خاص خود است. یک کتاب دیستوپیایی در آینده زمانی اتفاق می افتد که یک رویداد فاجعه بار جامعه را ویران کرده است.

انواع ژانر کتاب

تراژدی از انواع ژانر کتاب

تراژدی نوعی کتاب درام است که به رنج ها و تراژدی‌های انسان ها می پردازد. در این داستان ها، قهرمانان به دلیل نقص هایی مانند عشق بیش از حد، طمع، جاه طلبی بیش از حد و غیره سقوط می‌کنند. این ژانر با اتفاقات وحشتناک و غم انگیزی که شخصیت اصلی باید با آن روبرو شود، تعریف می شود. رومئو و ژولیت، آنا کارنینا، هملت و غیره برخی از بزرگترین تراژدی های جهان هستند که تا کنون نوشته شده است.

داستان عاشقانه در میان انواع ژانر کتاب

داستان‌های عاشقانه اغلب رابطه عاشقانه بین دو نفر را به تصویر می کشند. این دوراهی، کشمکش اجتماعی و سایر مسائلی که در رابطه با آنها با آن روبرو هستند و نحوه انجام آن را در نظر می گیرد. یک رمان عاشقانه اغلب با پایانی خوش همراه می شود که در آن قهرمان و قهرمان داستان همیشه با خوشحالی زندگی می‌کنند، اما همیشه اینطور نیست. برخی از رمانتیک ترین داستان ها نیز بزرگترین تراژدی‌های جهان هستند، رومئو و ژولیت اثر شکسپیر یکی از این نمونه هاست. داستان عشق، دفترچه یادداشت، غرور و تعصب از جمله داستان‌های عاشقانه ای هستند که از آن‌ها لذت خواهید برد.

سخن پایانی

درک انواع ژانر کتاب به شما کمک می‌کند تا بفهمید چگونه یک کتاب می تواند در دسته های مختلف ژانر قرار گیرد و ممکن است ژانرهای دیگر نیز برای شما جالب باشد، برخی از آن‌ها که قبلاً هرگز در نظر نگرفته اید و اطلاعی از وجود آن ندارید. بنابراین ابتدا علاقه خود را بیابید تا پس از جستجو در دنیای کتاب، آن‌ ژانری که به روحیاتتان می‌خورد را برگزینید. توجه نمایید که هر ژانری از نظر لحن، محتوا، موضوع، شدت و جزئیات سبکی متمایز و خاص دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
برای دیدن محصولاتی که دنبال آن هستید تایپ کنید.
جستجو کردن