مقالات وب سایت

کتاب جادوی کار پاره وقت

کتاب جادوی کار پاره وقت که در این مقاله مرور خواهیم کرد، حاصل تجربیات یکی از مشهورترین سخنرانان آمریکا در حوزه‌های بهبود فردی، موفقیت و بازاریابی شبکه‌ای، جیم ران می‌باشد. او که متولد سال ۱۹۳۰ میلادی و دانشجوی انصرافی دانشگاه براون بود، در ۳۱ سالگی با ورود به صنعت بازاریابی شبکه‌ای (Network Marketing) میلیونر شد و تا اواخر عمر خود به آموزش دیگران برای دستیابی به زندگی بهتر پرداخت. از آنجا که برخی از شاگردان او مثل آنتونی رابینز و برایان تریسی از شهرتی جهانی برخوردار هستند، می‌توان نتیجه گرفت که همانطور که آموزش‌های جیم ران برای زندگی بهتر و موفقیت افراد در حوزه‌های شغلی و فردی بوده، خود او نیز فرد موفقی بوده است. در ادامه به بررسی کتاب جادوی کاره پاره وقت می‌پردازیم.

حتی اگر به مبحث بازاریابی شبکه‌ای علاقه‌ای نداشته باشید، ایده‌هایی در این کتاب پیدا خواهید کرد که می‌توانید از آن‌ها در زندگی خود استفاده کنید. در این مقاله به صورت خلاصه به این ایده‌ها خواهیم پرداخت.

نکات جالب و آموزنده کتاب جادوی کار پاره وقت

اولین نکته‌ای که در صفحات نخست کتاب توجهتان را جلب می‌کند، استفاده مترجم از اصطلاح «بازاررسانی شبکه‌ای» به جای بازاریابی شبکه‌ای یا نتورک مارکتینگ است.

طی سال‌های اخیر، شرکت‌های بسیاری با سوءاستفاده از عدم درک صحیح جامعه از نتورک مارکتینگ (با القای مفاهیمی از جمله «بازاریابی شبکه‌ای، راهی سریع برای پولدار شدن») از افراد کلاهبرداری کرده و باعث سوگیری ذهنی منفی اکثر افراد جامعه نسبت به این حوزه کاری شده‌اند.  

از طرفی، برنامه‌ریزی برای استفاده از تأثیرات شبکه‌ای مانند شبکه دوستان یا فامیل) به منظور پیشبرد اهداف فروش که بازاریابی ارجاعی (Referral Marketing) نامیده می‌شود، از جمله نقاط قوت کسب و کارهاست. بنابراین شاید استفاده از اصطلاح «بازارسازی شبکه‌ای» کمک کند تا با پیش‌داوری ذهنی کمتری به این مفهوم فکر کنیم.

همچنین، می‌توان گفت ایده اصلی این کتاب این است که شما می‌توانید با صرف ۱۰-۱۵ ساعت در هفته، شغلی پاره وقت داشته باشید و در آن برای کسب سود (و نه مزد) کار کنید.

کتاب جادوی کار پاره وقت

جادوی کار پاره وقت چیست؟

منظور جیم ران از کار پاره وقت،‌ بازاریابی شبکه‌ای است اما ما الزامی نداریم که حتما این کار را انجام دهیم. می‌توانیم این ۱۰-۱۵ ساعت در هفته را به کاری اختصاص دهیم که واقعا از انجام آن لذت می‌بریم، یا کاری که پیشبینی می‌کنیم در آینده، بازارِ کار و درآمد خوبی داشته باشد. در هر حال، بر اساس کتاب جادوی کار پاره وقت، شرط مهم برای کار پاره وقت توصیف شده در کتاب، این است که برای مزد کار نکنیم.

احتمالا پس از مدتی با بیشتر شدن درآمد شغل پاره وقت، به این فکر خواهیم کرد که چه می‌شود اگر کار تمام وقت خود را رها کنیم و به طور کامل بر کاری که به آن علاقه داریم متمرکز شویم. قدم بعدی این است که به این طرز تفکر باور داشته باشیم و جرأت و جسارتِ «تمام وقت برای کسب ثروت کار کردن» را بدست آوریم.

تصور کنید با ارائه محصولتان به ۱۰ مشتری، می‌توانید به ۲ مشتری آن را بفروشید. در این صورت، موفقیت شما ۲۰ درصد خواهد بود. در نتیجه برای اینکه به ۲۰ مشتری بفروشید، باید محصولتان را به ۱۰۰ نفر معرفی کنید. بر این اساس، با بالا بردن تعداد ورودی‌های سیستم،‌ از لحاظ ریاضی می‌توانید به هر هدفی که بخواهید برسید و علاوه بر این، هنگام معرفی کالا به اشخاص، نباید از خرید نکردن آن‌ها مأیوس شوید.

از طرف دیگر، شما پس از هر ارائه، شخص قبل از آن ارائه نیستید و مهارت‌هایتان در ارائه، متقاعدسازی و … به تدریج بهتر خواهند شد. بنابراین پس از مدتی، خواهید توانست از ۱۰ نفر، ۳ نفر را ترغیب به خرید محصول کنید. در نتیجه به مرور بیشتر انرژی می‌گیرید، بیشتر کار می‌کنید و موفق‌تر خواهید شد.

گزیده‌هایی از کتاب جادوی کار پاره وقت

  • شانس و فرصت، همواره با دشواری عجین هستند.
  • اگر می‌خواهید نتایجتان تغییر کنند، این شما هستید که ابتدا باید تغییر کند.
  • اتفاقاتی که در زندگی رخ می‌دهند مسیر زندگی شما را تعیین نمی‌کنند، بلکه این چگونگی برخورد شما با این اتفاقات است که آینده‌تان را می‌سازد.
  • موفقیت به میزان تمایل هر شخص برای پیشرفت، بستگی دارد.

سخن پایانی

کتاب جادوی کار پاره وقت دارای دوازده فصل می‌باشد که توسط جیم ران به رشته تحریر درآمده‌اند. او در این کتاب با بیانی ساده، تجربیاتی که در رابطه با بازاریابی شبکه‌ای کسب کرده است را در اختیار شما قرار می‌دهد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *