بدون دسته بندی

بهترین کتاب‌های زندگی‌نامه و خاطرات؛ درباره شور زندگی

در این مقاله از سایت  افکار مثبت قصد داریم سه تا بهترین کتاب‌های زندگی‌نامه و خاطرات را به شما همراهان عزیز معرفی کنیم. در ابتدا از اهمیت خواندن کتاب‌های زندگینامه در قالب بیوگرافی و اتوبیگرافی می‌گوییم و در ادامه کتاب‌های برتر و پرفروش در این زمینه را معرفی خواهیم کرد.

چرا بهترین کتاب‌های زندگی‌نامه و خاطرات را باید بخوانیم؟

همان‌طور که خودتان نیز می‌دانید، خواندن بهترین کتاب‌های زندگی‌نامه و خاطرات افراد موفق در جهان، علاوه بر لذت دانستن جزییات زندگی این افراد، می‌تواند دید خیلی خوبی از بخش‌هایی از زندگی شخصی و کاری افراد به ما بدهد که تا پیش از آن بی‌خبر بودیم.

برای بسیاری از افراد موفق در سرتاسر دنیا، ممکن است چندین کتاب‌ زندگی‌نامه پیدا کنیم و ندانیم خواندن کدام یک می‌تواند برایمان مفید واقع شود. در این‌جا لازم است نکته‌ای را مد نظر قرار دهیم. کتاب‌هایی که در دسته «بیوگرافی» قرار می‌گیرند، عموما توسط خود شخص نوشته نشده‌است و شخص دیگری که معمولا خبرنگار و یا مستندساز است، در طی یک یا چند جلسه نشست و برخاست با این افراد، سوال‌هایی مهم را در قالب مصاحبه از آن‌ها می‌پرسد. اماذ کتاب‌هایی هم هستند که خود نویسنده از زندگی خود سخن می‌گوید و این دسته کتاب‌ها «اتوبیوگرافی» نام دارند.

همان‌طور که پیش‌تر از این نیز اشاره کردیم، خواندن بهترین کتاب‌های زندگی‌نامه و خاطرات می‌تواند به دلایل متنوعی برای اثر افراد مفید واقع شود. اولیت و مهم‌ترین دلیل این است که متوجه کی‌شویم این افراد که به موفقیت چشم‌گیری دست پیدا کرده‌اند، لزوما زندگی و کودکی بی عیب و ونقصی نداشته‌اند. بسیاری از افراد تصور می‌کنند لازمه رسیدن به موفقیت، اعتبار و ثروت، داشتن کودکی خوب و اطرافیان دلسوز و همراهان ایده‌ال است؛ با خواندن زندگی بسیاری از بزرگان خواهیم دانست که گرچه، وجود افراد مهربان و انسان‌دوست در سرنوشت هر یک از ما می‌تواند تاثیر به‌سزایی داشته‌باشد، با این حال لازمه یک زندگی موفق نیست.  

مورد بعدی که به آن باید اشاره داشت این است که از آن‌جایی که تاریخ بارها و بارها تکرار می‌شود، خوب است یادمان باشد با خواندن زندگی این افراد، می‌توانیم خودمان را در موقعیتی مشابه قرار دهیم و متوجه شباهت مسائل و چالش‌های زندگی خود با آن‌ها قرار گیریم. در ادامه با الگو گرفتن از مسیر انتخابی این افراد می‌توان شبیه به آن‌ها از پس مشکلات برآمد.

پرفروش‌ترین کتاب‌های زندگی‌نامه

کتاب فرندز اثر متیو پری: نقش چندلر در سریال پرطرفدار آمریکایی فرندز، از محبوب‌ترین کاراکترهای کل تاریخ سینما محسوب می‌شود. طنز و نبوغ ذاتی شخصیت چندلر بینگ در سریال فرند، باعث محبوبیت بازیگر این نقش، متیو پری، در سراسر جهان شده است. متیو پری در این کتاب به ما می‌گوید که در دوران کودکی و جوانی و حتی و طول فیلم‌برداری سریال فرندز، تا چه اندازه در زندگی شخصی خود عذاب کشیده است. او در این کتاب از عذابی که موقع ترک اعتیاد به سراغش می‌آید سخن می‌گوید ولی با طنازی ذاتی خود، خواننده را درگیر غم و زجر نمی‌کند.  

بهترین کتاب‌های زندگی‌نامه

کتاب من ملاله هستم اثر کریستینا لمب و ملاله یوسف زی: این کتاب داستان دختری پاکستانی است که از حق تحصیل زنان دفاع کرده و در این راه مورد حمله طالبان قرار گرفته است. ملاله تنها زمانی  سال سن داشتف موفق شد تا کتابش را به چاپ برساند و برنده جایزه نوبل ادبیات نیز شد.

در بخشی از کتاب می‌خوانیم: «بیایید کتاب‌ها و قلم‌هایمان را برداریم. این‌ها قدرتمندترین سلاح‌های ما هستند. یک کودک، یک معلم، یک کتاب و یک قلم می‌تواند دنیا را تغییر دهد».

کتاب آن پرنده کوچک به من آموخت اثر بیز استون: این کتاب را بنیان‌گذار پلتفرم محبوب، توئیتر، نوشته است. او در این کتاب شرح حال خودش را می‌گوسد که چگونه از یک کارآفرین ناموفق و شکست خورده به مدیر موفق و ثروتمند بدل می‌شود. او در این کتاب معتقد است که در عصر امروز، داشتن خلاقیت و ایده‌های ناب هم اندازه با سخت‎‌کوشی مهم تلقی می‌شود با این حال، او خود را نابغه نمی‌داند ولی به خودش همیشه باور داشته است. اصل داشتن باور مثبت و سازنده به خود در این کتاب نیز مانند سایر کتاب‌های خاطرات و انگیزشی مورد توجه قرار گرفته‌است.

سخن پایانی

در این مقاله از سایت، سه تا از بهترین کتاب‌های زندگی‌نامه و خاطرات را بیان کردیم و از اهمیت خواندن کتاب‌های زندگینامه گفتیم. در ادامه نیز به معرفی سه تا بهترین‌های این حوزه پرداختیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *