مقالات وب سایت

معرفی کوین هورسلی همراه با خلاصه کتاب حافظه نامحدود

خلاصه کتاب حافظه نامحدود

خیلی‌ها کوین هورسلی را با لقب استاد بزرگ حافظه به خاطر دارند. کوین هورسلی بیش از بیست‌و‌پنج سال است که در زمینه پرورش ذهن، تقویت حافظه و مطالعاتی از این دست، تحقیق می‌کند. او در طول سال‌ها فعالیت درخشانش، در مسابقاتی در همین راستا نیز شرکت کرده و توجه همگان را معطوف خود کرده است. او برای اثبات مهارت خود در این زمینه، راهکارهای زیادی را در خلاصه کتاب حافظه نامحدود شرح داده و حتی در حضور مخاطبانش نیز خود را به چالش می‌کشد. به طور مثال در یکی از سخنرانی‌هایش اعدادی تصادفی را تنها در بیست ثانیه به خاطر سپرد و یک بار آن را از اول به آخر و بار دیگر از آخر به اول در حضور تماشاچیان بازگو کرد. او همچنین اعداد پی را تا حدود ده هزار رقم حفظ است که خود جای شگفتی دارد.

با توجه به مطالب گفته شده در بالا، حتما با خود می‌گویید که این فرد از استعداد غریبی در این زمینه برخوردار است و احتمالا تبدیل شدن به کسی مانند او، کار هر کسی نیست. با این حال ما اینجاییم تا به شما بگوییم که این تصور ذهنی را مانند سایر باورهای محدود کننده باید از خود دور کنید تا بتوانید این مهارت عجیب را در خود تقویت کنید. اگر حرف ما را باور ندارید این مطلب را انتها دنبال کنید تا هم با گذشته کوین هورسلی آشنا شویم و هم راهکارهای کتاب حافظه نامحدود را با شما در میان بگذاریم.

کوین هورسلی در زمان کودکی، عملکرد مناسبی در تحصیل نداشت و حتی از سمت مشاوران مدرسه نیز به او توصیه شده بود تا به مدرسه‌‌های ویژه برای ادامه تحصیل برود. با این حال او دوران مدرسه را به هر سختی که بود به اتمام رساند و در دوران جوانی‌اش به طور اتفاقی با کتاب‌هایی در این خصوص آشنا شد و متوجه شد که برای تقویت حافظه نیز راهکارهایی وجود دارد. او آن‌ها را در زندگی خود به کار برد، اثرش را دید و در نهایت تصمیم به نگارش خلاصه کتاب حافظه نامحدود گرفت.

خلاصه کتاب حافظه نامحدود

خلاصه کتاب حافظه نامحدود درباره چیست؟

این کتاب از سه فصل اصلی تشکیل شده است. فصل اول کتاب به اهمیت تمرکز می‌پردازد و خود از سه بخش تشکیل می‌شود. فصل دوم کتاب درباره خلق کردن و ایجاد ارتباط بین داده‌های مختلف ذهن است. این فصل که بیشترین سهم کتاب را تشکیل می‌دهد از ده بخش تشکیل شده. در نهایت فصل سوم که تداوم استفاده نام دارد نیز مانند فصل اول کتاب از سه بخش تشکیل شده است.

در بخشی از کتاب می‌خوانیم که بهانه‌ها مانع اصلی تمرکز ما هستند. هر بهانه‌ای که می‌آوریم، ما را ضعیف‌تر می‌کنند و با جلوگیری از آزاد شدن انرژی، تمرکزمان را می‌گیرند. به همین خاطر است که خیلی ها معتقدند توجه ما هرکجا که معطوف باشد، انرژی ما نیز همان‌جا جریان دارد.

کتاب حافظه نامحدود برای چه کسانی مناسب است؟

نویسنده، این کتاب را به زبانی ساده و صمیمانه به نگارش در آورده است از این رو هرکسی که سواد خواندن داشته‌باشد به راحتی می‌تواند با آن ارتباط برقرار کند. مخاطبان این کتاب را می‌توان دانش‌آموزان، دانشجویان، شاغلان، کسانی که مشغله فکری زیادی دارند، کسانی که نیاز به ترمیم حافظه خود دارند، افراد در آستانه کهن‌سالی و … دانست. به طور کلی این کتاب برای هر کسی که دغدغه تمرکز و یادآوری امور جزیی و روزمره تا امور کلان را دارد مناسب است.

بخشی از خلاصه کتاب حافظه نامحدود

این کتاب بر اساس از بین بردن باورهای محدود کننده و جایگزینی آن با باورهای سازنده نگارش شده است. این کتاب باورهای سازنده‌ای در جهت افزایش تمرکز بیان دارد که معتقد است باید آن را با خود بارها وبارها مرور کرد و این کار یک باره اتفاق نخواهد افتاد. او معتقد است که باید به خودمان بگوییم که با تمرکز بالا و حافظه‌ای استثنایی زاده شده‌ایم و مانند سایر افراد موفق باید باور داشته‌باشیم که تقویت حافظه امری مهم و حتی حیاتی محسوب می‌شود. همچنین نویسنده معتقد است که باور داشتن به اینکه هیچ شکستی وجود ندارد و ما از توانایی‌های شگرفی برخوردار هستیم، می‌تواند در روند این مسیر بسیار کمک کننده باشد.

سخن پایانی

در این مطلب از سایت، به بررسی خلاصه کتاب حافظه نامحدود پرداختیم و با معرفی نویسنده این کتاب دریافتیم که تقویت حافظه نیز مانند سایر مهارت‌ها قابلیت ارتقاء دارد. در ادامه بخش‌هایی از کتاب را همراه با درون‌مایه اصلی آن که جایگزینی باورهای سازنده به جای باورهای ناکارآمد است، مورد بررسی قرار دادیم.  

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *