مقالات وب سایت

خلاصه کتاب مکبث و بررسی شخصیت‌های آن

در این مطلب از سایت قصد داریم تا به خلاصه کتاب مکبث اثر مشهور نویسنده بزرگ قرن هفدهم میلادی، شکسپیر، بپردازیم. مکبث نمایشنامه‌ای تراژیک است که وقایعی در تاریخ اسکاتلند را روایت می‌کند. اتفاقات این داستان حول محور قدرت، اثرات زیاده‌خواهی و طمع به قدرت رسیدن می‌چرخد. در ادامه ما را همراهی کنید تا با این داستان شگفت‌انگیز که دست‌مایه خلق آثار متعددی از دیگر هنرمندان در سرتاسر دنیا شده‎است، بیشتر آشنا شویم.

درباره نویسنده

شکسپیر، شاعر، نمایشنامه نویس و بازیگر تئاتر در قرن شانزده میلادی در انگلستان زاده شد و در میان‌سالی با حدود پنجاه سال سن، دیار فانی را وداع گفت. او در طول حیات خود، آثار بزرگی را به جا گذاشت به گونه‌ای که توجه بسیاری از هنرمندان در سراسر دنیا را معطوف خود کرد. او که سبک نگارش منحصر به فردی را دنبال می‌کرد که باعث تمایز آثار او و سایر هنرمندان در زمان خود شده بود. بیشتر آثار او سبک کلاسیسم داشت و تعدادی از نمایشنامه‌های او در ژانر تراژدی آغشته به کمی طنز نگارش شده بود. تمامی تلاش‌های شکسپیر باعث شد تا بسیاری او را بزرگ‌ترین نویسنده در زبان انگلیسی و همین‌طور بزرگترین نمایشنامه نویس در تمام دوران بدانند.

خلاصه کتاب مکبث

توصیف کاراکترهای اصلی خلاصه کتاب مکبث

در این بخش به بررسی کاراکترهای اصلی خلاصه کتاب مکبث می‌پردازیم زیراکه شناخت کاراکترهای داستان باعث می‌شود تا درک درست‌تری از این اثر داشته‌باشیم. همچنین دانستن آن‌ها سبب می‌شود تا بتوانیم آثار اقتباس‌شده از این داستان را به خوبی تشخیص دهیم.

مکبث، بانو مکبث، پادشاه دانکن، بانکو، ملکم و جادوگر از شخصیت‌های اصلی داستان مکبث هستند.

دانکن: پادشاه وقت اسکاتلند

مکبث: فرمانده‌ای شجاع و لایق که جانشین پادشاه می‌شود

لیدی مکبث یا بانو مکبث: همسر جاه‌طلب مکبث

مالکم: فرزند پادشاه اسکاتلند

بنکو: رقیب مکبث برای به قدرت رسیدن

خلاصه داستان مکبث

خلاصه کتاب مکبث این چنین است که زندگی سرداری دلیر به نام مکبث را روایت می‌کند که بسیار مورد توجه پادشاه مهربان اسکاتلند قرار می‌گیرد. پادشاه بخاطر شجاعت و خدمات مکبث به او لقب و منصبی می‌بخشد.

مکبث پس از اینکه سپاهیان نروژی را در جنگ شکست می‌دهد، در مسیر بازگشت همراه با سردار بانکو، به سه جادوگر برمی‌خورد. جادوگران به مکبث وعده‌ی پادشاهی می‌دهند و به بانکو می‌گویند که فرزندانش به پادشاهی می‌رسند.

پادشاه برای تقدیر و تشکر از تلاش‌های مکبث به قصر او وارد می‌شود، در ضیافت شامی که به همین منظور ترتیب داده شده بود، مکبث با وسوسه‌های همسرش و با تکیه بر پیشگویی جادوگران، تصمیم به قتل پادشاه می‌گیرد.

فرزندان شاه، پس از اطلاع از این قضیه، از ترس جان خود فرار می‌گریزند و همین موضوع باعث می‌شود تا مکبث به دروغ بیان کند که فرزندان شاه  قصد جان او را کرده ‌بودند. فرار فرزندان نیز گواهی برای اثبات این قضیه بود از این رو قدرت وقت، مکبث را به پاس شجاعت و خدماتش، به پادشاهی برمی‌گزیند.

 پیش‌گویی جادوگران به واقعیت بدل می‌شود. حال وقت آن فرا رسیده تا مکبث به کمک همسرش، به دنبال قتل فرزندان بانکو باشد تا پیش‌گویی جادوگران به واقعیت بدل نشود. بانکو مشکوک به این قضیه می‌شود و فرزندانش را فراری می‌دهد ولی خودش به قتل می‌رسد. بعد از قتل بانکو، افراد زیادی از ترس جان خود، به چاپلوسی و طرفداری از مکبث و همسرش رو می‌آورند. اکنون اسکاتلند خالی از هرگونه فرد شجاعی شده. زیرا این افراد یا توسط مکبث و همسرش به قتل رسیده‌اند و یا از ترس جان خود پا به فرار گذاشته‌اند.

بانو مکبث که در آرزوی تاج و تخت، به جنون مبتلا شده، با فکر کردن به قتل پادشاه و سایر مقتولین، احساس می‌کند باید دستان خود را بشوید تا از این عذاب رهایی یابد. او هر بار تلاشی بیشتر در این‌باره می‌کند ولی این وسواس مانند مردابی او را بیشتر در خود می‌بلعد.

حال نه مکبث و نه همسرش آسایش ندارند، پس دوباره به جادوگر مراجعه می‌کنند تا از آینده با خبر شوند. این بار نیز جادوگر به آنان وعده تداوم قدت را می‌دهد ولی مخالفان آن‌ها در صدد حمله به اسکاتلند هستند و در همین حین، بانو مکبث که گرفتار جنون شده، خودکشی می‌کند. در پایان مخالفان مکبث به اسکاتلند حمله میکنند و با کشتن وی، مالکوم، پسر بنکو را به پادشاهی می‌رسانند.

سخن پایانی

در این مقاله از سایت به بررسی خلاصه کتاب مکبث پرداختیم و هر یک از شخصیت‌های اصلی داستان و نقشی که در روند داستان دارند را مرور کردیم. امید واریم این مطلب شما را به خواندن این نمایشنامه هیجان‌انگیز ترغیب کرده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *