بدون دسته بندی, مقالات وب سایت, نوسنده ها (نمایش در صفحه اصلی)

رمان‌های سه‌گانه طنز مهرداد صدقی؛ آبنبات‌های طعم‌دار!

رمان‌های سه‌گانه طنز مهرداد صدقی در سال‌های اخیر، از پرفروش‌ترین‌ رمان‌های معاصر فارسی محسوب می‌شوند. داستان گیرا و جذاب با حال و هوای نوستالیژیک، برای متولدین دهه شصت و هفتاد بسیار خاطره‌انگیز است و خواندن این کتاب را به همه کسانی که به داستان طنز فارسی علاقه‌مند هستند، پیشنهاد می‌کنیم.

بیوگرافی کوتاهی از مهرداد صدقی

مهرداد صدقی نویسنده معاصر ایرانی در سال 1356 در شهر بجنورد متولد شد. تحصیلات خود را در رشته صنایع چوب و کاغذ تا مقطع دکتری ادامه داد و اکنون عضو هیئت علمی دانشگاه گنبد کاووس در استان گلستان است. او به دلیل طنز آغشته به لهجه بجنوردی در کتاب‌های خود از استقبال زیاد مخاطبان بهره‌مند شده است.

اولین  داستان طنز او در سال 1379 به جشنواره طنز دانشجویان برمی‌گردد و در طول این سال‌ها، جوایز متعددی از جشنواره‌ها و مسابقات داستان‌نویسی برنده شده است.

تعدادی از معروف‌ترین رمان‌ها و داستان‌های او عبارتند از: آبنبات هل‌دار، آبنبات پسته‌ای، آبنبات دارچینی، آبنبات نارگیلی، تعلیمات غیر اجتماعی، اسید زدایی از کاغذ، نقطه ته خط، رقص با گربه‌ها، آخرین نشان مردی، دومین نشان مردی، دژاوو، سال سیل، میرزا روبات، مغزنوشته‌های یک نوزاد و مغزنوشته‌های یک جنین.

همچنین لازم به ذکر است که سریال تلویزیونی «پدر پسری» که در رمضان سال 1399 در شبکه پنج صدا و سیما پخش می‌شد نیز، با داستانی اقتباس شده از کتاب آخرین نشان مردی، نوشته مهرداد صدقی ساخته شد.

او با رمان آبنبات هل‌دار، در عرصه ادبیات طنز ایران معاصر به خوبی شناخته شد. در پی استقبال بی‌نظیر مخاطبان و منتقدین، تصمیم گرفت تا داستان این رمان را تحت عنوان آبنبات پسته‌ای و بعد تر با آبنبات دارچینی ادامه دهد. نویسنده این رمان‌های سه‌گانه طنز مهرداد صدقی، معتقد است که  خط فکری و شوخ طبعی خود را از پدرش وام گرفته است.

مهرداد صدقی

موضوع اصلی رمان‌های سه‌گانه طنز مهرداد صدقی

داستان رمان‌های سه‌گانه طنز مهرداد صدقی در دهه شصت روایت می‌شود و بعدتر به دهه هفتاد نیز می‌رسد. قهرمان یا شخصیت اصلی داستان، محسن، پسری نوجوان است که در دهه شصت در بحبوحه جنگ ایران و عراق در یکی از محله‌های شهر بجنورد زندگی می‌کند. محسن در خانواده‌ای پنج نفره همراه با مادربزرگش زندگی می‌کند. در طول روند داستان، علاوه بر شخصیت محسن، بر خصوصیات و ویژگی‌های رفتاری سایر اعضای خانواده‌اش و همچنین دوستان، هم‌محلی‌ها، همکلاسی‌ها و اعضای فامیل نیز به خوبی و با جزییات پرداخته می‌شود که این خود موجع‌به دل‌نشینی مضاعف و همزاد پنداری بیشتری با شخصیت‌های داستان می‌شود.

کتاب آبنبات هل‌دار که می‌توان گفت از پرفروش‌ترین کتاب‌های مهرداد صدقی است، در سال 1393 جایزه ادبی شهید حبیب غنی پور را به خود اختصاص داد. این کتاب با لهجه زیبا و غنی بجنوردی و با لحن طنزی که داشت، توانست توجه مخاطبان و منتقدین را معطوف به خود کند. از این رو نویسنده رمان‌های سه‌گانه طنز مهرداد صدقی، تصمیم گرفت تا آن رمان را ادامه دهد. دو سال بعد، در سال 1395، رمان آبنبات پسته‌ای متولد شد که ادامه زندگی محسن را روایت می‌کرد. محسن در این کتاب، دیگر سنین نوجوانی را طی کرده و به جوانکی بدل شده است با این حال، همچنان در حال و هوای نوجوانی و گاه کودکی خود به  سر می‌برد. این کتابف وقایع تاریخی دوران دهه هفتاد و تاثیری که بر مردم آن زمان داشت را در خلال داستان زندگی محسن، روایت می‌کند.

کتاب آبنبات دارچینی نیز در سال 1397 و درست دو سال بعد از انتشار رمان آبنبات پسته‌ای عرضه شد. این کتاب آخرین رمان از سه‌گانه رمان‌های آبنباتی مهرداد صدقی است. این کتاب نیز در دوران جوانی محسن به سر می‌برد و داستان‌های مختلفی که او قرار است از سر بگذراند را با همان لحن جذاب و لهجه شیرین بجنوردی روایت می‌کند.

در بخشی از کتاب آبنبات هل‌دار می‌خوانیم:

  • یو. ممنون قارداش جان. تو یم زیاد ولخرجی نکن. یک وقت برشکست مشیا… راستی، رو صندلی تاکسی که مشینی کرایه‌ش مدی یا اونم مثل کرایه صندلی عروسی یادت مره؟
  • تویم عید آمدیم خانه‌تان رو مبلتان نشستیم کرایه‌ش حساب نکنیا!
  • نه اینکه خیلی هم کرایه مردم مدی!

برات این را گفت و برای این‌که آقا جان فرصت جواب دادن پیدا نکند به‌سرعت در رفت.

سخن پایانی

در این مقاله از سایت نگاهی به رمان‌های سه‌گانه طنز مهرداد صدقی انداختیم و همچنین به زندگی هنری او و دیگر رمان‌ها و داستان‌های مهرداد صدقی را نیز به طور مختصری بررسی کردیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *