پـشـتـیـبانی تلفنی

09150057349

زندگینامه مهدی آذر یزدی

مهدی آذر یزدی

یکی از نویسنده‌های ایرانی که سال‌ها در حوزه‌ی ادبیات کودک و نوجوان فعالیت کرده است، مهدی آذر یزدی نام دارد. این نویسنده به دلیل فعالیت‌های بی‌شمارش در این زمینه و خلق کتاب‌های «قصه‌های خوب برای بچه‌های خوب» لقب پدر ادبیات کودک و نوجوان را به خود اختصاص داده است. کتاب قصه‌های خوب برای بچه‌های خوب1 را می‌توانید از لینک مربوطه دانلود کنید.

بیوگرافی مهدی آذر یزدی

مهدی آذر یزدی متولد سال 1300 در یزد است. پدر او مخالف رفتنش به مدرسه بود و به همین دلیل نیز تحصیلات پسرش به منبرهای مذهبی و مدرسه‌ی طلبگی محدود شد. مهدی آذر یزدی از دوران کودکی در کنار پدرش روی زمین کار می‌کرد و بعدها هم کارش به جوراب‌بافی تغییر یافت.

هنگامی که صاحب کارگاه جوراب‌بافی می‌خواست کارگاه کتاب‌فروشی تاسیس کند، مهدی آذر یزدی را برای این کار مناسب دید و این نویسنده نیز این اتفاق را تولدی دوباره برای خودش می‌دانست.

زندگی جدید او با کار کردن در چاپخانه آغاز شد و زمانی که آذر یزدی در آنجا کار می‌کرد به کتاب‌های قدیمی و ارزشمند دسترسی داشت. وی تصمیم گرفت تا این داستان‌ها را بازآفرینی کند تا برای کودکان هم قابل فهم باشد.

آذر یزدی با شروع کارش بارها به در بسته خورد و در نهایت، انتشارات امیرکبیر در سال 1335 تصمیم گرفت تا آثار این نویسنده را چاپ نماید. وی در ادامه نیز بر روی آثار دیگری مانند کلیله و دمنه، گلستان سعدی، مثنوی معنوی، منطق‌الطیر عطار و غیره کار نمود. بدین ترتیب آذر یزدی موفق به خلق مجموعه‌ی قصه‌های خوب برای بچه‌های خوب شد.

مهدی آذر یزدی

آثار مهدی آذر یزدی

مهدی آذر یزدی کارهایی مانند غلط‌گیری و فهرست اعلام‌نویسی نیز علاوه بر انتشار این مجموعه انجام می‌داد. وی بالاترین لذت زندگی‌اش را کتاب خواندن می‌دانست. آذر یزدی هیچ‌گاه ازدواج نکرد و در سال 1388 از دنیا رفت. آرامگاه او نیز در شهر یزد قرار گرفت.

آذر یزدی از اولین نویسنده‌هایی بود که تصمیم گرفت برای کودکان کتاب تالیف کند. به همین دلیل روز درگذشت او را «روز ملی ادبیات کودک و نوجوان» نام‌گذاری کرده‌اند.

آذر یزدی را به دلیل نوشتن مجموعه کتاب‌های قصه‌های خوب برای بچه‌های خوب و مجموعه کتاب‌ قصه‌های تازه از کتاب‌های کهن می‌شناسند. این کتاب‌ها به زبان‌های مختلفی ترجمه شده و بارها و بارها چاپ گردیده‌اند.

از مجموعه‌ی قصه‌های خوب برای بچه‌های خوب می‌توانیم به کتاب کلیله و دمنه اشاره کنیم. آذر یزدی در این کتاب داستان‌های ارزشمند و آموزنده کلیله و دمنه را به زبان ساده و قابل فهم برای کودکان بازنویسی کرده است.

یکی دیگر از کتاب‌های مجموعه‌ی قصه‌های خوب برای بچه‌های خوب کتاب قصه‌های مثنوی مولوی است. مولانا در مثنوی پیام‌ها و قوانین جهان هستی را با استفاده از تمثیل و حکایت‌های مختلف به مخاطب منتقل کرده است. آذر یزدی نیز این داستان‌ها را به صورت ساده‌تری برای کودکان بازنویسی نمود.

از مجموعه‌ی قصه‌های خوب برای بچه‌های خوب می‌توان به کتاب قصه‌های گلستان و ملستان اشاره کرد. این داستان‌ها بازنویسی شده از گلستان سعدی بوده و یکی از متون ارزشمند ایرانی به‌شمار می‌آید.

مجموعه‌ی دیگر، کتاب قصه‌های تازه از کتاب‌های کهن است که در دفترهای خیر و شر، حق و ناحق، ده حکایت و غیره تالیف شده‌اند.

جوایز و افتخارات مهدی آذر یزدی

  • مهدی آذر یزدی لوح تقدیری از طرف یونسکو برای نوشتن جلد سوم کتاب قصه‌های خوب برای بچه‌های خوب در سال 1345 دریافت کرد.
  • جلدهای چهارم و پنجم مجموعه قصه‌های خوب برای بچه‌های خوب از طرف شورای کتاب کودک در سال‌های 1345 و 1346 به عنوان کتاب ویژه‌ی سال شناخته شدند.
  • ندوشن، نویسنده و پژوهشگر ایرانی کار مهدی آذر یزدی را ستایش کرده و از تاثیر مثبت مجموعه کتاب‌های او برای کودکان سخن گفته است.
  • مصطفی رحماندوست درباره ارزش کار این نویسنده می‌گوید که آذر یزدی متون کهن را برای تمامی مردم ایران به ویژه کودکان قابل دسترس کرد.

و در نهایت …

هنگامی که مهدی آذر یزدی مشغول نوشتن اولین جلد کتابش بود، مدام این نگرانی را داشت که نوشته‌هایش برای بچه‌ها جذاب نباشد. ولی بعد از انتشار اولین مجموعه، دکتر پرویز ناتل خانلری، نویسنده و زبان‌شناس ایرانی او را به ادامه این کار تحسین نمود.

آذر یزدی خدمت بزرگی به حوزه ادبیات کودک و نوجوان کرده است. برای دانلود آثار ارزشمند این نویسنده‌ی بزرگ بر روی لینک مربوطه کلیک نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
برای دیدن محصولاتی که دنبال آن هستید تایپ کنید.
جستجو کردن