مقالات وب سایت

معرفی رمان‌ های ایرانی پرطرفدار که هرکسی باید بخواند

معرفی رمان‌های ایرانی پرطرفدار

برای کسانی که به تازگی قصد خواندن کتاب‌های داستانی ایرانی را دارند، خواندن رمان‌های برتر ایرانی گزینه مطلوبی محسوب می‌شود که در ادامه نیز به معرفی تعدادی از آن‌ها خواهیم پرداخت که فیلم، سریال و یا کتاب‌هایی دیگر از روی آن‌ها اقتباس شده و یا جوایز متعددی را از آن خود کرده‌اند. در ادامه با معرفی رمان‌ های ایرانی پرطرفدار با ما همراه باشید.

رمان‌ های ایرانی پرطرفدار

معرفی رمان‌ های ایرانی پرطرفدار و خلاصه‌ای از هرکدامشان

رمان دایی جان ناپلئون، اثر ایرج پزشک‌زاد

این کتاب داستان زندگی یک خانواده پرجمعیت ایرانی را روایت می‌کند که همگی با هم در باغی بزرگ زندگی می‌کنند. سعید  که قهرمان و راوی داستان نیز هست، عاشق لیلی، دختر دایی جان، می‌شود اما راه رسیدن سعید به لیلی چندان سهل و آسان نخواهد بود. این کتاب با لحن طنزآمیز و عامیانه‌ای که دارد برای مخاطب ایرانی از این نظر جذاب است که می‌تواند همزادپنداری خوبی با شخصیت‌های داستان داشته‌باشد.  جذابیت این کتاب به حدی است که سال‌ها پیش ناصر تقوایی، کارگردان مطرح ایرانی، سریالی با همین نام را ساخت. عموم مردم ایران این کتاب را با چند نکته به یاد ماندنی در خاطر دارند. یکی شروع کتاب است که با لحنی ساده و صمیمی عشق سعید به لیلی را روایت می‌کند و دیگری توهم توطئه و تکیه کلام معروف دایی جان یعنی «کار، کار انگلیسی‌هاست» است.

رمان چشم‌هایش، اثر بزرگ علوی

این کتاب از مهم‌ترین رمان‌های معاصر ادبیات پارسی است. داستان این کتاب به گونه‌‌ای است که هم بسیار عاشقانه تلقی می‌شود و هم به نوعی ادبیاتی اعتراضی و سیاسی نیز دارد. این کتاب داستان زندگی مردی را روایت میکند که در پی یافتن کشف چیزی است. این مرد نمایشگاهی از نقاشی‌های هنرمندانی را برگزار مرده ولی در میان این آثار یک نقاشی به شدت توجهش را جلب می‌کند. تصویری از چشم‌های مرموز یک زن. او سخت در پی این است تا راز این نقاشی را هویدا کند. در این میان، سر و کله زنی مرموز پیدا می‌شود و …

رمان بوف کور، اثر صادق هدایت

این کتاب که در فهرست بیست کتاب شاهکار قرن بیستم میلادی نیز قرار دارد، از مشهورترین آثار صادق هدایت می‌باشد. سبک سورئال و بدیع این کتاب دست‌مایه تحولی شگرف در ادبیات معاصر پارسی شد. این کتاب داستان زندگی پیرمردی را روایت می‌کند که عاشق چشمان زنی روی قلم‌دان می‌شود. این تصویر موهوم، مخاطب را درگیر این سوال می‌کند که چه چیز واقعی و چه چیزی خیال است؟ مرز بین این دو کجاست؟ هنرمندان مشهوری تعدادی از آثار مشهور خود را با اقتباس از این کتاب تولید کرده‌اند. کتاب پیکر فرهاد اثر عباس معروفی و فیلم هامون اثر داریوش مهرجویی از جمله این آثار می‌باشند.

رمان یک عاشقانه آرام، اثر نادر ابراهیمی

معرفی رمان‌ های ایرانی پرطرفدار را با کتاب یک عاشقانه آرام ادامه می دهیم. این کتاب مانند اسمش یک رمان عاشقانه‌ای است و به حدی لطیف روایت می‌شود که به تعبیری شبیه به شعری نو نیز می‌باشد. نوشتن یک رمان شعرگونه، در تخصص هر نویسنده‌ای نیست ولی نادر ابراهیمی به خوبی از پس آن بر آمده است. این کتاب داستان زندگی مردی گیلک را روایت می‌کند که به واسطه آرمان‌هایی که در سر دارد مجبور به کوچ از محل زندگی خود شده و در این مسیر با همرش که زنی ترک و زیباست آشنا می‌شود. هر دو این‌ها یک آرمان واحدی در سر دارند و در حال مبارزه برای رسیدن به آن‌ها می‌باشند. این مسیر پر پیچ و خم، خانه‌به‌دوشی و سختی‌های فراوانی را برای این زوج رقم می‌زند ولی هیچ چیز مانع از هم پاشیدن زندگی عاشقانه آن‌ها نمی‌شود.

رمان سمفونی مردگان، اثر عباس معروفی

این رمان از معروف‌ترین آثار معاصر سال‌های اخیر است و به زبان‌های مختلفی ترجمه شده است. همچنین برنده جایزه بنیاد ادبی فلسفی سورکامپ و اشتفان تسوایک نیز شده است. این کتاب، داستان زندگی یک خانواد ثروتمند و سنتی ایرانی را روایت می‌کند که در حال گذار از سنت به سمت مدرنیته می‌باشند. چالش‌هایی بین اعضای این خانواده رخ می‌دهد که باعث غلیان عواطف مختلفی مانند حس ترحم، حسادت و هم‌دلی مخاطب نسبت به شخصیت‌های داستان می‌شود.

سخن پایانی

در این مقاله از سایت افکار مثبت به معرفی رمان‌ های ایرانی پرطرفدار پرداختیم و خلاصه‌ای از هرکدامشان را بررسی کردیم تا بتوانید با توجه به موضوع مورد علاقه خود شروع به خواندن هریک از آن‌ها کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *