پـشـتـیـبانی تلفنی

09150057349

کتاب اهداف نهایی و روش هدف‌گذاری

کتاب اهداف نهایی

کتاب اهداف نهایی یکی از بهترین کتاب‌ها در مورد هدف‌گذاری و دستیابی به اهداف است. راهکارها، نگرش‌ها و روش‌هایی در این کتاب ذکر شده که در صورت یاد گرفتن و عملی کردن آن‌ها، می‌توان با سرعت بیشتر، در زمان کمتر و همچنین با صرف انرژی و هزینه کمتر به اهداف خود رسید. در ادامه این مقاله به خلاصه‌ای از کتاب برنامه اهداف نهایی خواهیم پرداخت.

توصیه‌های برایان تریسی در کتاب اهداف نهایی

به گفته برایان تریسی (نویسنده کتاب)، نکات مهم بیان شده در کتاب اهداف نهایی در سخت‌کوشی شما صرفه‌جویی خواهد کرد تا به مهم‌ترین اهداف زندگی خود زودتر دست یابید. او می‌گوید: «اگر قرار باشد پنج دقیقه برای شما حرف بزنم و مطلبی را به شما بگویم که شما را از آنچه هستید موفق‌تر سازد، حرف من این خواهید بود»:

«هدف‌هایتان را بنویسید، برنامه‌ای را برای دستیابی به آن‌ها ایجاد نموده و هر روزتان را صرف این برنامه کنید».

اگر به این توصیه عمل کنید، بیش از هر چیز دیگری به شما کمک خواهد کرد و زندگیتان را تغییر خواهد داد. باید این نکته را بدانید که موفقیت یعنی داشتن هدف و هرچیز دیگری بگوییم، اضافه‌گویی است. زمان و زندگی شما ارزشمند می‌باشد و مهم‌ترین اتلاف وقت در زندگی زمانی رخ می‌دهد که آنچه را که در مدت چند ماه می‌توانید به دست آورید، در مدت چند سال کسب نمایید. البته با تبعیت از فرایند به اثبات رسیده هدف‌گذاری و رسیدن به هدف که در کتاب اهداف نهایی بازگو شده است، می توانید در زمانی کوتاه‌تر از آنچه فکرش را می‌کنید به موفقیت‌های بزرگ دست یابید. سرعت حرکت شما، هم خودتان و هم اطرافیانتان را شگفت‌زده خواهد کرد. در ادامه به خلاصه‌ای از سرفصل‌های این کتاب خواهید پرداخت.

فصل ۱ کتاب برنامه اهداف نهایی: توانمندی‌های خود را آزاد نمایید

بدانید که توانمندی‌هایتان نامحدودند. آنچه تاکنون در زندگی به آن دست یافته‌اید، پیش‌درآمدی برای چیزهایی است که می‌توانید در آینده به آن‌ها دست یابید.

فصل ۲ کتاب اهداف نهایی: سررشته امور زندگیتان را به دست بگیرید

شما کاملا مسئول شرایط خود هستید. از عذر و بهانه تراشیدن و توجیه کردن و دیگران را مسبب مسائل و مشکلات خود دانستن، خودداری نمایید.

برنامه اهداف نهایی

فصل ۳ کتاب اهداف نهایی: آینده را خودتان خلق کنید

تصور کنید در کارهایی که می‌توانید انجام دهید هیچ محدودیتی ندارید. درباره خودتان به گونه‌ای بیاندیشید و برنامه‌ریزی کنید که انگار همه نتایج مورد نیاز را در اختیار دارید.

۴- ارزش‌هایتان را مشخص نمایید

طبق کتاب اهداف نهایی، ارزش‌های شما معرف شخصیتتان هستند. سعی کنید از ارزش‌هایی که مورد قبولتان می‌باشند، فاصله نگیرید.

۵- اهداف واقعیتان را مشخص سازید

تصمیم بگیرید که چه خواسته‌هایی دارید و می‌خواهید به کجا برسید.

۶- درباره اهداف اصلی خود تصمیم‌گیری کنید

هر کسی در زندگی به یک یا چند هدف اصلی و مرکزی نیاز دارد. یک هدف در زندگی شما وجود دارد که مهم‌تر از دیگر اهدافتان می‌باشد. درباره این هدف تصمیم گرفته و در تمامی لحظات زندگی، برای دستیابی به آن تلاش کنید.

۷- باورهای خود را تحلیل کنید

کتاب اهداف نهایی بر اهمیت باورها تأکید می‌کند؛ باورهایی که درباره توانمندی‌هایتان دارید از هر عامل دیگری بیشتر بر احساسات و رفتار شما تأثیر خواهند گذاشت. دقت نمایید که باورهای شما با آنچه می‌خواهید بدان دسترسی پیدا کنید، مثبت و سازگار باشند.

۸- از آغاز شروع نمایید

قبل از اینکه به سوی اهداف خود حرکت نمایید، ببینید که از کجا قصد دارید شرو کنید. درباره آنچه که می‌خواهید، صادق و واقع‌بین باشید.

۹- پیشرفتتان را اندازه‌گیری کنید

برایان تریسی در کتاب برنامه اهداف نهایی توصیه می‌کند که علامت‌گذاری کنید و پیشرفت خود را در فواصل زمانی مختلف، اندازه بگیرید. بدین صورت متوجه می‌شوید که پیشرفتتان به چه اندازه و حدی است. در صورت لزوم، می‌توانید اصلاحات لازم را اعمال نمایید.

۱۰- موانع را از میان بردارید

موفقیت به معنی حل مسائل و مشکلات مختلف و برداشتن موانع موجود در مسیر و رسیدن به هدف است. خوشبختانه، حل مسئله مهارتی است که با تمرین می‌توانید آن را کسب کنید و در نتیجه با سرعت بیشتری در جهت تحقق خواسته‌های خود حرکت نمایید.

۱۱- در زمینه کاری خود تخصص پیدا کنید

شما از پتانسیل کافی برخوردارید تا در کارتان به یکی از بهترین‌ها تبدیل شوید. می‌توانید به ۱۰ درصد اشخاص سطح بالا در حوزه فعالیت خود بپیوندید. این را یک هدف در نظر گرفته و روی آن کار کنید تا آن را برآورده نمایید.

سخن پایانی

کتاب اهداف نهایی نوشته برایان تریسی یکی از بهترین کتاب‌ها در زمینه هدف‌گذاری و برنامه‌ریزی برای رسیدن به این هدف است. برنامه اهداف نهایی را می‌توانید از افکار مثبت خریداری نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
برای دیدن محصولاتی که دنبال آن هستید تایپ کنید.
جستجو کردن