کودکان, مقالات وب سایت

معرفی تعدادی کتاب برای گروه سنی ه

کتاب برای گروه سنی ه

در این مقاله از سایت قصد داریم به معرفی تعدادی کتاب برای گروه سنی ه بپردازیم پیش از آن نیاز از اهمیت ویژه این دوره سنی آگاه باشیم تا بدانیم چه سبک کتاب‌هایی برای این سنین مفید واقع خواهند بود. پس اگر قصد خرید کتاب برای نوجوانانی را دارید، پیش از اقدام به خرید، این مطلب را تا انتها دنبال کنید.

منظور از کتاب برای گروه سنی ه چیست؟

کانون پرورش فکری کودک و نوجوان، کتاب‌ها را بر اساس حجم مطالب، موضوعات، تصاویر موجود در کتاب و … به پنج رده سنی الف، ب، ج، د و ه تقسیم کرده است. مخاطبین رده سنی ه، نوجوانان دوره دوم متوسطه در بازه سنی 16 تا 18 هستند. نوجوانان در این بازه سنی حساس در حال پی بردن به هویت فردی خود می‌باشند و از هر طریقی مانند موسیقی، فیلم، گروه‌های دوستان، پادکست، کتاب و … برای ذیل به هدفشان کمک می‌گیرند. از این رو بسیار حائز اهمیت است تا داده‌ها و ورودی‌های مناسبی برای نوجوانان در نظر گرفته‌شود تا بتوانند به‌درستی ماهیت فردی خود را کشف و در ادامه به خودشکوفایی برسند.

اهمیت کتاب‌خوانی برای نوجوانان رده سنی ه

همان‌طور که قبلاً هم اشاره شد، بسیار مهم است که نوجوانان بتوانند به کتاب‌هایی با موضوعات مناسب دسترسی داشته‌باشند. موضوعاتی علمی که مورد علاقه‌شان است می‌تواند آن‎‌ها را در راستای پیش‌برد اهدافشان همراهی کند. کتاب‌هایی که به‌طور مستقیم پند و اندرز می‌دهند مناسب این سنین نیستند زیراکه نوجوانان عموماً از نصیحت شنیدن گریزانند. به جای آن بهتر است از کتاب‌هایی با موضوعاتی همچون یافتن قهرمان درون، تقویت روحیه همدلی با دیگران، تشویق برای کشف استعداد خود و … می‌تواند لذت کتاب‌خوانی را برایشان دوچندان کند.

کتاب برای گروه سنی ه

پیشنهادات کتاب برای گروه سنی ه

  • آرزوهای بزرگ چارلز دیکنز: این کتاب که اثر نویسنده مشهور انگلیسی، چارلز دیکنز، می‌باشد داستان زندگی کودکی یتیم را روایت می‌کند که در طول زندگی‌اش فراز و نشیب‌هایی را سپری کرده و چه تاثیری بر تصمیم‌گیری‌ها و آینده‌ی زندگی او گذاشته‌است.
  • بهانه‌های باحال و ماجراهای جالب دیگر: این کتاب از محبوب‌ترین کتاب‌های نوجوانان است و با لحن طنزآمیزی که دارد توانسته مخاطب زیادی را برای خود دست و پا کند. قهرمان قصه پسربچه‌ای است که عاشق نقاشی کشیدن است و در طول داستان به چالش‌های بامزه‌ای در همین محوریت برخورد می‌کند.
  • جایی که عاشق بودیم: این کتاب بی‌نظیر که جوایز متعددی را نیز از آن خود کرده است، درباره‌ی زندگی دختری نوجوان است که قصد خودکشی دارد. دختر دائماً به این موضوع فکر می‌کند ولی در طول داستان، با اتفاقاتی مثبت هرچند کوچک، روبه‌رو می‌شود و نگاه متفاوتی به زندگی پیدا می‌کند. این کتاب بسیار امیدبخش با روایتی دقیق و پرجزییات است که خواندنش را دل‌نشین می‌کند.
  • رویای دویدن: این کتاب داستان زندگی دختری نوجوان را روایت می‌کند که دچار سانحه‌ای دل‌خراش می‌شود ولی از تلاش برای رسیدن به اهدافش دست نمی‌کشد و معتقد است که نواقص بدن نقطه‌ی پایان مسیر زندگی نیستند. این کتاب الهام‌بخش بسیاری از نوجوانان قرار گرفته‌است.

سخن پایانی

در این مطلب به شما از عادت کتاب‌خوانی برای نوجوانان و اهمیت موضوعات کتاب برای گروه سنی ه گفتیم. در ادامه نیز به معرفی چند تا از بهترین نمونه‌های کتاب نوجوانان در بازه سنی 16 تا 18 سال پرداختیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *