مقالات وب سایت

معرفی کتاب برای گروه سنی د

کتاب برای گروه سنی د

در این مطلب قصد داریم به معرفی چندین کتاب برای گروه سنی د بپردازیم ولی نیاز است قبل از آن از اهمیت کتاب خواندن در این بازه سنی آگاه شویم تا انتخاب بهتری پیش رو داشته‌باشیم.

منظور از گروه سنی د چیست؟

کانون پرورش فکری کودک و نوجوان، کتاب‌های کودک و نوجوان را بر اساس رده‌های سنی مختلف به پنج دسته الف، ب، ج، د و ه تقسیم‌ کرده است. کتاب‌های گروه سنی د، مخصوص نوجوانان در بازه سنی ۱۲ تا ۱۵ است.

کتاب برای گروه سنی د

خواندن کتاب برای گروه سنی د از چه میزان اهمیتی برخوردار است؟

قدم گذاشتن از کودکی به اوایل نوجوانی یکی از چالشی‌ترین بازه‌های سنی انسان است. زیرا که شخصیت نوجوانان در این سنین رو به شکل‌گیری می‌رود. از این رو انتخاب ورودی‌های باکیفیت، مانند فیلم، موسیقی، ارتباطات و کتاب‌ها می‌توانند نقش پررنگی در این دوران ایفا کنند.

نوجوانان در این سنین که در حال کشف دنیای پیرامون خود هستند، از هرچیزی الهام می‌گیرند تا قالب شخصیتی خود را پیدا کنند. کتاب‌ها و شخصیت‌های اصلی آن‌ها می‌تواند منبع خوبی برای الهام بخشی و الگو بودن برای نوجوانان باشند. از این رو مضامین کتاب‌ها بسیار حائز اهمیت است. کتاب‌های داستانی که حول محور بلند پروازی، تلاش آگاهانه و مستمر در جهت رسیدن به اهداف، تلاش برای برقراری صلح و آرامش در جهان و … هستند می‌تواند مضامین خوبی برای قهرمانان انتزاعی نوجوانان باشد.

لیستی از بهترین‌های کتاب برای گروه سنی د

 • مجموعه کتاب‌های هری پاتر: این مجموعه کتاب چند جلدی، روایتی رازآلود و ماجراجویانه را از زندگی پسری به نام هری پاتر در مدرسه جادوگری به ما می‌گوید. هر جلد این کتاب حول یک ماجرا و چالش جدید می‌چرخد و هری به کمک دوستانش از آن‌ چالش‌ها عبور می‌کند. این کتاب عموماً در دسته کتاب‌های آموزنده قرار نمی‌گیرد ولی کمک شایانی در جهت افزایش خلاقیت و رشد قوه تخیل نوجوانان دارد. با روایت گیرای این داستان، امکان ندارد از آن دل‌زده شوید، حتی اگر ژانر تخیلی ژانر محبوبتان نباشد!

 • کتاب بابا لنگ دراز: این رمان از بهترین‌ رمان‌هایی است که نوجوانان می‌توانند شروع به خواندن آن کنند. شخصیت اصلی داستان، دختری جسور و رویا‌پرداز است که روایتی دلنشین از روزهای نوجوانی خود دارد. نوجوانان با خواندن این رمان، با ماهیت نامه‌نگاری نیز تا حد خوبی آشنا می‌شوند. انیمیشن محبوب جودی ابوت، از روی داستان این کتاب نوشته شده و شهرتی جهانی دارد.

 • دور دنیا در هشتاد روز: این رمان مشهور، داستان سفر ماجراجویانه مردی انگلیسی است که قصد دارد در هشتاد روز دور دنیا سفر کنند و در نهایت به شهر مبدا بازگردد. این داستان با روایتی گیرا و طنز آلودی که دارد، سبب می‌شود تا کتاب را لحظه‌ای زمین نگذارید. شخصیت اصلی داستان، به هر کشوری که می‌رسد، درگیر داستانی عجیب و غریب می‌شود که باید از آن‌ها بگریزد. در این سفر مخاطبان، اطلاعات خوبی از جغرافیا و فرهنگ بومی مردم آن کشور نیز پیدا می‌کنند.

سخن پایانی

در این مطلب از اهمیت کتاب‌خوانی برای نوجوانان در بازه سنی ۱۲ تا ۱۵ سال گفتیم و به معرفی سه تا از بهترین‌های کتاب برای گروه سنی د پرداختیم. امید‌ داریم که این مطلب برای شما مورد قبول واقع بوده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *