مقالات وب سایت

خواندن کتاب‌هایی درباره‌ی مذاکره در عمل چقدر سودمند هستند؟

کتاب‌هایی درباره‌ی مذاکره

امروزه اهمیت و فواید خواندن کتاب‌هایی درباره‌ی مذاکره بر کسی پوشیده نیست. عموم نویسندگان این کتاب‌ها، از سال‌ها تجربه خود در زمینه تجارت‌های بزرگ و یا سخنرانی‌های معتبرشان وام گرفته‌اند و به تالیف این کتاب‌ها پرداخته‌اند. نوشتار این کتاب‌ها به گونه‌ای روان و صمیمی است که گویا شما در حال گفت‌وگو با نویسندگان این کتاب‌ها هستید. بسیاری از سوالات احتمالی شما در این کتاب‌ها پاسخ داده شده‌اند و خواندن آن‌ها بر هرکسی که مشتاق رشد شخصی و مالی است واجب می‌باشد.

کتاب‌هایی درباره‌ی مذاکره

اهمیت خواندن کتاب‌هایی درباره‌ی مذاکره

امروزه همگان بر اهمیت قدرت مذاکره واقف هستند. کسانی که بتوانند به خوبی خواسته‌هایشان را بیان کنند و طرف مقابل را قانع کنند تا به مقصودشان برسند. این امر نه تنها در حوزه‌های مختلف کسب و کار، بلکه در تمامی جنبه‌های زندگی تاثیر مثبتی دارد. یادگیری این فن در زندگی روزمره نیز حائز اهمیت است؛ موقعیت‌هایی مانند: گفت‌وگو با یک دوست، شروع به صحبت با یک غریبه، درخواست انجام کاری توسط دیگری، کمک خواستن از همکارمان، تعیین قوانینی برای نظم داشتن در خانه و …

همان‌طور که در مثال‌های بالا مشاهده کردید، داشتن توانایی مذاکره به شیوه درست نه تنها می‌تواند از هر موضوع چالش برانگیزی جلوگیری کند، بلکه موجع‌به افزایش محبوبیت افراد مذاکره‌کننده نیز می‌شود. بسیاری از افراد نحوه‌ی بیان خواسته‌هایشان را، حتی اگر حق با آنان باشد نیز، بلد نیستند و بیان خواسته‌شان به شیوه‌ای نامتعارف موجب می‌شود تا دیگران در صورت قضاوت، حق را به طرف مقابل بدهند. در صورتی‌که که بیان خواسته یا اعتراض اگر به نحوی درست صورت گیرد، می‌تواند قانع کننده باشد.

سخنرانان، تاجران، روانشناسان و تمامی کسانی که بر این امر مهم واقف هستند، از تجربیات خود استفاده کرده و سخنرانی‌هایی حول این موضوع برگزار می‌کنند. بسیاری از این سخنرانی‌ها در قالب کتاب نیز تالیف شده‌اند که اکنون به معرفی تعدادی از پرفروش‌ترین‌های این حوزه خواهیم پرداخت.

معرفی کتاب‌هایی درباره‌ی مذاکره

  • هرگز سازش نکنید؛ کریس واس: این کتاب که از پرفروش‌ترین کتاب‌های وال استریت ژورنال محسوب می‌شود، نکات مفیدی از قبیل مهارت‌هایی برای نه گفتن و یا آری گفتن به پیشنهادات گوناگون را به خوبی آموزش می‌دهد. این کتاب به اهمیت مذاکره از این منظر نگاه ویژه‌ای دارد که نویسنده معتقد است باید به گونه‌ای مذاکره کرد که گویا زندگی ما به آن وابسته است. 
  • کتاب مذاکره؛ برایان تریسی: نویسنده این کتاب از تجربیات سال‌های طولانی خود در عرصه سخنرانی خود وام گرفته و این کتاب را به تالیف درآورده است. این کتاب راز و رمز موفقیت در سخنرانی‌ها و به دست گرفتن جلسات مهم را آموزش می‌دهد. او معتقد است که هرکسی می‌تواند به یک مذاکره کننده خوب بدل شود و برای این کار کافی است سلسله مراتبی را طی کند. او این مهارت را برای همگان مهم می‌داند با این حال معتقد است که مدیران پر مشغله بیشتر از سایرین به خواندن این کتاب نیاز دارند.
  • کتاب تبدیل دشمن به دوست؛ باب برگ: همان‌طور که از نام کتاب نیز پیداست، این کتاب حول موضوعاتی از قبیل برقراری ارتباط موثر و مثبت، قانع کردن دیگران، تاثیرگذاری مثبت در ذهن سایرین سخن می‌گوید. این کتاب برای تمامی افرادی که در پی توسعه فردی خود در زندگی فردی و کاری هستند می‌تواند مفید باشد.
  • کتاب مذاکره برد برد؛ دیوید گلدویچ: حتما هنوز هم بسیاری از شما بر این باور هستید که در یک مذاکره باید یک سمت برنده باشد و در این صورت سمت دیگر بازنده است. اما دیوید گلدویچ، نویسنده کتاب ایده جدیدی در سر دارد. او معتقد است که امروزه یک مذاکره هدفمند باید بر پایه سیستم برد-برد صورت گیرد. او چگونگی رسیدن به این هدف را در این کتاب به خوبی تشریح می‌کند.
  • کتاب هنر چانه زنی؛ ریچارد ند لی‌بو: نویسنده این کتاب معتقد است که میان چانه‌زنی ناشیانه و هنرمندانه تفاوتی جدی وجود دارد. در چانه‌زنی ناشیانه، شما باید آن‌قدر صحبت کنید تا سرانجام شاید بتوانید قدری مخاطبتان را متقاعد کنید. این کار ممکن است آن‌گونه که باید نتیجه‌بخش نباشد. اما در چانه‌زنی هنرمندانه شما به منافع خود و طرف مقابلتان واقف هستید و بر این اساس، راهکارهایی متناسب با آن‌ها در نظر می‌گیرید.  

سخن نهایی

در این مطلب از سایت اهمیت خواندن کتاب‌هایی درباره‌ی مذاکره را بررسی کردیم و در ادامه به معرفی پنج تا از پرفروش ترین کتاب‌ها در این حوزه پرداختیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *