مقالات وب سایت, نوسنده ها (نمایش در صفحه اصلی), نویسنده

زندگینامه ویکتور فرانکل

زندگینامه ویکتور فرانکل

در این مقاله قصد داریم به زندگینامه ویکتور فرانکل بپردازیم و شما را با آثار این نویسنده آشنا نماییم. ویکتور فرانکل روانپزشک، نویسنده و عصب شناس اتریشی و پدیدآورنده‌ی روش درمانی معنادرمانی می‌باشد. وی در طول عمرش آثار مهمی نوشته و در ایران نیز برای کتاب انسان در جستجوی معنا مشهور شده است. برای دانلود کتاب انسان در جستجوی معنا می‌توانید به لینک مربوطه مراجعه فرمایید.

فرانکل مدتی را در اردوگاه آشویتس گذرانده و به این دلیل آثار او مورد توجه خوانندگان بیشتری قرار گرفته است.

بیوگرافی و زندگینامه ویکتور فرانکل

فرانکل نویسنده، روانشناس و عصب شناس متولد 1905 در شهر وین اتریش است و در خانواده‌ای یهودی به دنیا آمد که این موضوع موجب شد تا وی بعدها در اردوگاه آشویتس زندانی شود. در زمان کودکی به روانشناسی علاقمند شد و پس از پایان تحصیلات خود در دبیرستان، به دانشگاه علوم پزشکی وین رفت و در آن جا به مطالعه‌ی پزشکی پرداخت.

فرانکل مدرک تحصیلی خود را در رشته‌ی روان‌پزشکی و عصب شناسی گرفت و تمرکز او بر مسائلی مانند خودکشی و افسردگی بود.

فرانکل بین سال‌های 1930 و 1938 در بیمارستان روانی وین در بخش خودکشی زنان به عنوان رئیس بخش فعالیت می‌کرد و بعد از حمله‌ی آلمان به اتریش در سال 1938، ویکتور فرانکل کارش را به عنوان عصب شناس و روانپزشک خصوصی شروع کرد.

او یکی از افراد معدودی است که موفق به کسب مدرک دکتری افتخاری از 120 دانشگاه جهان شده است. وی در دوم سپتامبر 1997 در شهر وین اتریش درگذشت.

اردوگاه اجباری: زندگینامه ویکتور فرانکل

فرانکل در بین سال‌های  1942 تا 1945 و پس از جنگ جهانی دوم در اردوگاه کار اجباری زندانی بود و بعدها تجربیات خودش را در کتابی به نام انسان در جستجوی معنا منتشر نمود. وی تنها به دلیل دینش به اردوگاه آشویتس برده شد و درباره این تجربه گفته است که تنها دلیل امید به نجات از اردوگاه کار اجباری، بازنویسی کتاب انسان در جستجوی معنا بوده است.

زندگینامه ویکتور فرانکل

پایه‌گذاری مکتب لوگوتراپی یا معنادرمانی

تجربیات ویکتور فرانکل موجب شد تا وی بعد از پایان جنگ جهانی دوم و نجات یافتن از اردوگاه آشویتس، روش درمانی جدیدی به نام معنادرمانی یا لوگوتراپی معرفی کند. وی زمانی که در اردوگاه بود این روش را بر روی زندانیان امتحان کرد.

معنادرمانی می‌گوید که هر کسی باید برای زندگی خود معنایی بیابد و این معنا در تمامی کارهای او حضور داشته باشد تا فرد احساس پوچی نکند. فرانکل اعتقاد دارد که انسان بایستی برای کارهای کوچکش هم معنا پیدا کند و بداند برای چه دارد این کار را انجام می‌دهد.

فرانکل در زمان جوانی با فروید دیدار کرد و تحت تاثیر وی قرار گرفت، اما با گذشت زمان نظریات وی از نظریات فروید فاصله گرفت و نزدیک به نظریات فیلسوفی به نام آدلر شد.

آثار: زندگینامه ویکتور فرانکل

  • آری به زندگی
  • انسان در جستجوی معنا
  • معنا درمانی
  • پزشک و روح

دانلود کتاب صوتی انسان در جستجوی معنا

یکی از درخشان‌ترین نوشته‌های ویکتور فرانکل، کتاب انسان در جستجوی معنا است. این کتاب از نمونه‌های ادبی در ادبیات روان‌شناسانه و از آثار مشهور می‌باشد که داستان زندگی فرانکل در اردوگاه اجباری را به تصویر می‌کشد.

فرانکل بعد از زندگی سختی که تجربه کرده و بعد از اتمام جنگ و مشکلات آن توانست شاهکار ادبی خود را به رشته تحریر درآورد.

کتاب انسان در جستجوی معنا دو بخش دارد که در قسمت اول به خاطرات فرانکل بعد از داشتن زندگی سختش در اردوگاه کار اجباری پرداخته شده و در قسمت دوم هم در ارتباط با مکتب فرانکل یعنی معنادرمانی و لوگوتراپی شرح داده شده است.

فرانکل در این کتاب می‌گوید که انسان باید بداند که هر اتفاقی که در زندگی‌اش می‌افتد، معنایی دارد و آن معنا ن‌تواند هر چیزی باشد. با شناخت خود می‌توان به معناهای زندگی دسترسی پیدا کرد.

وی براساس تجربیاتی که از بیماران خود دیده معتقد است که کسی قادر به دوری از رنج و عذاب نیست ولی می‌تواند واکنش خود را نسبت به اتفاقات پیرامونش تغییر دهد.

هر انسانی با تعیین واکنش خود می‌تواند زندگی‌اش را تغییر داده و یا متحول نماید. در صورتی که انسان معنای زندگی خود را دریابد، برای زندگی اشتیاق بیشتری خواهد داشت.

کلام آخر

در این نوشته به زندگینامه ویکتور فرانکل پرداختیم و شما را با آثار او آشنا کردیم. برای دانلود کتاب انسان در جستجوی معنا می‌توانید به فروشگاه افکار مثبت مراجعه کرده و این کتاب را با قیمتی مناسب تهیه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *