پـشـتـیـبانی تلفنی

09150057349

نگاهی به زندگی و اشعار عطار نیشابوری

زندگی و اشعار عطار نیشابوری

عطار نیشابوری با نام اصلی فریدالدین ابوحامد محمد عطار نیشابوری در سال 540 هجری قمری در نیشابور به دنیا آمد. در خصوص جزئیات دقیق زندگی و مرگ وی و همچنین نویسنده اصلی بسیاری از آثار منسوب به وی، بین محققان اختلاف نظر بسیاری وجود دارد. تنها چند تن از معاصران عطار نیشابوری از جمله عوفی، نصیرالدین طوسی و حمدالله مستوفی از وی نام برده­اند. در نگاهی به زندگی و اشعار عطار نیشابوری از وی به عنوان مرد نیشابوری یاد شده است.

اگرچه اطلاعات جامعی در مورد عطار نیشابوری در دست نیست، اما برخی منابع ذکر کرده‌­اند که عطار به شغل داروسازی مشغول بوده و از مراجعین و مشتریان زیادی مراقبت می­کرده است. همزمان کتاب می­نوشت و مطالعه می­کرد. به نظر می­رسد عطار در زمان خود جز در نیشابور، شاعری شناخته شده به حساب نمی­آمد. بسیاری از معاصران او عمدتاً از دیوان تأثیرگذار و برجسته عطار نیشابوری صحبت می­کنند و اغلب به یکی از اشعار روایی او یعنی منطق­الطیر اشاره می­کنند. از نیمه دوم قرن هفتم به بعد آثار منثور عطار نیشابوری مورد توجه بسیاری قرار گرفت. عظمت شخصیت عرفانی او تا قرن نهم هجری به طور کامل کشف نشد. پس از آن بود که کار و آثار عطار نیشابوری مورد توجه قرار گرفت و زوایای مختلف این شخصیت برجسته بر همگان آشکار شد.

بهترین کتاب‌های عطار نیشابوری

کتاب منطق الطیر: منطق الطیر یا مهکام الطیر بزرگترین اثر در نگاهی به زندگی و اشعار عطار نیشابوری است. این شعر تمثیلی، جستجوی پرندگان برای یافتن سیمرغ افسانه­ای را به تصویر می­کشد. آن­ها می­خواهند او را پیدا کنند و او را پادشاه خود کنند. در صحنه پایانی، پرندگانی که از سفر جان سالم به در برده­اند، با انعکاس آینه تصویر خود در چهره سیمرغ، متوجه می­شوند که خود و سیمرغ یکی هستند. داستان شیخ صنعان طولانی ترین داستان روایت شده در این اثر است.

نگاهی به زندگی و اشعار عطار نیشابوری

کتاب الهی­نامه و کتاب پلهاب نامه: از نگاهی به زندگی و اشعار عطار نیشابوری می­توان به دو کتاب الهی نامه و پلهاب نامه اشاره کرد. هر دوی این آثار مَثَل­های عرفانی هستند. الهی نامه از داستان­های کوتاه و بلند تشکیل شده و همه این داستان­ها در راستای داستان اصلی تنظیم شده­اند. مصیبت نیز شرح مصیبت­های سالک است و آن را بعد از منطق­الطیر مهم­ترین شعر عطار نیشابوری می­دانند.

زندگی و اشعار عطار نیشابوری

کتاب تذکره الاولیاء: با نگاهی به زندگی و اشعار عطار نیشابوری، درباره زندگینامه صوفیان متقدم به ویژه اولیا، مفسران، پیشگامان تصوف و عرفای مسلمان به دست آورده است. عطار در این کتاب به شرح احوال هفتاد و دو تن از اولیاء و بزرگان تصوف پرداخته است که از امام جعفر صادق شروع شده و به حلاج ختم می­شود. این تنها اثر منثور عطار نیشابوری است.

سبک نگارش و دیدگاه‌های عطار نیشابوری

دنیای فکری عطار نیشابوری که در آثار او به تصویر کشیده شده است، همه تحولات اولیه عرفان و ادبیات عرفانی اسلامی را همراه با پیامدهای تجربی، نظری، علمی، آموزشی آن بازتاب می­دهد. موضوع اصلی آثار عرفانی عطار نیشابوری، رابطه انسان با خدا و راه رسیدن به اولیای الهی است و مواضع خود را با مباحث نظری و خطبه­های آموزنده مطرح می­کند. آنچه عطار نیشابوری می­گوید نه تنها برگرفته از عقاید و عقاید صوفیان مسلمان است، بلکه میراث قدیمی­تری را نیز در بر می­گیرد. در نگاهی به زندگی و اشعار عطار نیشابوری می­توان یافت؛ به معرفی و روایت داستان­هایی از تاریخ می­پردازد و در بیان سخنان حکیمانه خود از دهان دیوانگان و ابلهان اشکالی نمی­بیند. استعداد عطار در انتقال معانی عمیق­تر در قالب ظواهر بیرونی شگفت انگیز و کم نظیر است. شاید نتوان آثار او را منابع بسیار دقیقی برای شناخت شخصیت‌های تاریخی دانست، اما بازهم این آثار به‌عنوان منابعی برای شناخت کلیت تصوف بسیار ارزشمند هستند.

سخن پایانی

در نگاهی به زندگی و اشعار عطار نیشابوری، از جمله آن­ها می­توان به چهار قصیده، دیوان، کتاب مختارنامه اشاره کرد که زبان غنایی عطار با زبان روایی او تفاوت چندانی ندارد و در مورد بلاغت و تصویرسازی او نیز همین را می­توان گفت. غزلیات او عموماً تجربیات معنوی را به زبان نمادین نشان می­دهد. قصاید عطار نیز مضامین عرفانی، اخلاقی و احکام عملی را بیان می­کند و به نظر می­رسد الهام گرفته از قصاید سنایی باشد. عطار نیشابوری در سال 618 هجری قمری در حمله مغول درگذشت. او توسط سربازان نزدیک دروازه شهر کشته شد و تمام آثارش سوخت. آثاری که پس از این همه سال به دست ما رسیده است، قبل از حمله مغول به شهرهای دیگر برده شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
برای دیدن محصولاتی که دنبال آن هستید تایپ کنید.
جستجو کردن