مقالات وب سایت

بهترین کتاب مناسب کودک سه ساله چه ویژگی‌هایی دارد؟

کتاب مناسب کودک سه ساله

در این مقاله قصد داریم تا شما را از فواید کتاب خواندن برای کودکان مطلع سازیم و بعد از بررسی انواع کتاب‌های موجود در بازار، لیستی از بهترین کتاب مناسب کودک سه ساله در اختیارتان قرار دهیم تا بتوانید انتخاب بهتری برای فرزندان خود داشته باشید.

فواید خواندن کتاب برای کودکان

کودکان در این سن آن‌قدری بزگ نشده‌اند که بتواند به تنهایی از محتویات کتاب‌ها سر در بیاورند ولی در حدی بزرگ هستند که تنها ورق زدن کتاب‌های تصویری برایشان جذاب باشد. حال اگر کتاب را به همراهی یک بزرگسال بتوانند ورق بزنند و از محتویات آن در حد نسبی بهره ببرند، می‌توان گفت از لذتی دو چندان بهره‌مند شده‌اند.

از فواید کتاب‌خوانی، علاوه بر ثبت خاطرات خوش دوران کودکی، می‌توان به موارد دیگری نیز اشاره کرد. مواردی همچون درک بهتر موضوعات از تصاویر کتاب‌ها، شناسایی شکل‌های آشنا، شناسایی کلمات پر تکرار بر اساس شکل آن‌ها، همراهی در خواندن شعرهای آهنگین، بازگویی داستان‌ها به شیوه خودشان و … که همگی این‌ها به فهم بهتر کودک از موضوعات پیرامونش کمک شایانی می‌کند.

کتاب مناسب کودک سه ساله

انواع کتاب مناسب کودک سه ساله

کتاب‌‌های تصویری بهترین انتخاب برای کودکان سه ساله هستند. کودکان در این بازه سنی با کمک کتب مصور درک درستی از اشیا  و موضوعات پیرامون خود پیدا می‌کنند. هرچه تصاویر این دست کتاب‌ها، درشت‌تر، گیراتر و از رنگ‌های شاد تری تشکیل شده باشند، درک و فهم آن برای کودکان ملموس‌تر خواهد بود.

داستان‌های فانتزی و خیال انگیز متناسب با سن کودک، می‌تواند تاثیر به سزایی در قوه تخیل کودک داشته باشد و موجع‌به افزایش فهم و خلاقیت کودک نیز می‌شود.

همچنین، از دیرباز اشعار جایگاه ویژه‌ای در حافظه تاریخی کودکان تمامی سرزمین‌ها داشته‌ است. انتخاب کتاب شعر درست با ریتم جالب و طنز گونه برای کودک، می‌تواند بسیار مهیج باشد و او را به این قبیل فعالیت‌ها مانند شعر خوانی و کتاب‌خوانی علاقه‌مند کند.

بهترین لیست کتاب مناسب کودک سه ساله

حال وقت آن رسیده بر اساس مواردی که تا به الان به آن اشاره کردیم، به معرفی تعدادی کتاب مناسب با محوریت یادگیری برای کودکان سه ساله بپردازیم.

از یک تا ده: کتابی تصویری برای آموزش شمارش اعداد.

باید بروم دست‌شویی: کتابی داستانی برای آموزش دست‌شویی رفتن به کودکان.

رفتم به باغی: کتابی آهنگین و شاد حول محور زندگی روزمره کودکان.

پیشی بازی‌گوش: کتابی مصور و داستانی با روایتی گیرا.

مجموعه کتاب‌های تاتی کوچولوها: اشعاری آهنگین با موضوعاتی همچون اعضای بدن، ورزش، دست‌شویی رفتن، شناخت احساسات مختلف از قبیل خشم، ناراحتی، شادی و …

مجموعه کتاب‌های بخون و بچین: کتاب‌هایی مصور، آهنگین و تعاملی با مشارکت کودک.

مجموعه کتاب‌های چشم قلمبه: اشعاری آهنگین و گرافیکی جذاب با موضوعاتی مانند حیوانات، پرندگان، حشرات، میوه‌ها، سبزیجات، مشاغل، وسائل نقلیه و …

سخن پایانی

در این مقاله به بررسی ویژگی‌های یک کتاب مناسب کودک سه ساله پرداختیم و در ادامه به معرفی تعدادی از آن ها بسنده کردیم. امید داریم این مطلب برای شما مفید واقع بوده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *